1. JONOFOREZA
Łączy zabieg galwanizacji z farmakoterapią. Za pomocą prądu stałego wprowadza się do tkanek jony leków dysocjujących w środowisku wodnym (żele, roztworywodne). Leki wnikają spod określonego bieguna (anoda, katoda). Zabieg pozwala wprowadzić w chore miejsce wielokrotnie więcej cząsteczek leków w porównaniu z wcieraniem przez skórę. Stosowane są również jonoforezy z użyciem żelu siarczkowego i borowinowego.

2. GALWANIZACJA
Prąd stały przepływa między elektrodami ułożonymi na wilgotnych podkładach zwiększając ukrwienie tkanek i usprawniając układ nerwowo-mięśniowy. Działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne zmniejszające napięcie mięśniowe i obrzęki.

3. PULSOTRONIC
Ma za zadanie utrzymać zdolności odnerwionego mięśnia do skurczu, zapobiegać zanikom mięśniowym, a także przywracać siłę i rozbudować masę mięśnia.

4. DIADYNAMIK (prądy Bernarda)
To prądy o małej częstotliwości (50 Hz i 100 Hz), składające się z serii impulsów, które systematycznie powtarzane wywołują określoną reakcję organizmu, m.in. złagodzenie dolegliwości bólowych, zmniejszenie napięcia mięśni czy obrzęków, ustąpienie stanów zapalnych, rozszerzanie naczyń krwionośnych i poprawa ukrwienia. Wyróżniamy sześć ich rodzajów – DF, CP, LP, MF, RS i MM. Natężenie prądu dostosowuje się indywidualnie do pacjenta. Dla jak najlepszego efektu leczniczego wykonuje się je codziennie, przez 5 lub 10 dni. Stosuje się je u pacjentów cierpiących na bóle kręgosłupa, chorobę zwyrodnieniową stawów, schorzenia reumatyczne, wszelkiego rodzaju dyskopatie, nerwobóle, dystrofie mięśniowe, ale też stany pourazowe narządu ruchu, również z obrzękiem. Ich potwierdzona skuteczność powoduje, że to jeden z najchętniej zalecanych zabiegów fizjoterapeutycznych.

5.PRĄDY INTERFERENCYJNE
To prądy przemienne średniej częstotliwości. Aplikuje się je za pomocą czterech elektrod, przyłożonych do ciała pacjenta w taki sposób, aby tworzyły dwa krzyżujące się obwody prądowe. W wyniku interferencji powstaje bodziec leczniczy w obrębie danego obszaru ciała pacjenta. Mają działanie przeciwbólowe, usprawniają krążenie obwodowe, procesy odżywcze i przemianę materii tkanek. Zmniejszają napięcie współczulnego układu nerwowego. Stosowany w: nerwobólach, polineuropatii, w zespołach bólowych chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, zaburzeniach krążenia obwodowego.

6. PRĄDY KOTZA
Stymulacja wg Kotza, inaczej rosyjska stymulacja, służy do wzmocnienia siły mięśniowej i zwiększania masy mięśnia.

7. PRĄDY TRÄBERTA
Wpływają na struktury układu nerwowego, poprawiając ukrwienie i odżywienie tkanek. Częstotliwość prądu wprowadza mięśnie w wibracje i rozluźniając je zmniejsza w ten sposób ich napięcie. Impulsy są prostokątne o czasie trwania 2 milisekund, po czym następuje 5-milisekundowa przerwa. Są skuteczne u pacjentów cierpiących na zmiany zwyrodnieniowe stawów, bóle kręgosłupa i mięśni, nerwobóle, zaburzenia krążenia obwodowego, w tym zespoły niedokrwienne kończyn, ale też stany ze wzmożonym napięciem mięśniowym czy stany pourazowe narządu ruchu, skręcenia, stłuczenia. Są szczególnie polecane w przypadku, gdy zależy nam na szybkim działaniu przeciwbólowym.

8. PRĄDY TENSA
Prądy impulsowe stosowane głównie w przewlekłej terapii przeciwbólowej oraz do stymulacji mięśni szkieletowych. Stosowany w: nerwobólach, polineuropatii, w zespołach bólowych chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, zaburzeniach krążenia obwodowego, rwie kulszowej.

9. TONOLIZA
Polega na stymulowaniu mięśni porażonych spastycznie pojedynczym impulsem prostokątnym albo trójkątnym o wysokim natężeniu, który powoduje ich skurcz, a potem rozluźnienie. Spastyczność to przypadłość, która może występować niezależnie od wieku. W przypadku mięśni oznacza niewłaściwe, wzmożone napięcie mięśniowe. Taki stan niestety jest bardzo uciążliwy, ponieważ uniemożliwia ruch. Zabieg tonolizy jest skuteczny u pacjentów po udarze niedokrwiennym lub krwotocznym mózgu, po urazach rdzenia kręgowego, porażeniach spastycznych mięśni, porażeniach wiotkich mięśni, ale też ze stwardnieniem rozsianym i porażeniem mózgowym.

  • 0314_Uzdrowisko_Busko
  • 0315_Uzdrowisko_Busko
  • 0317_Uzdrowisko_Busko
  • 0318_Uzdrowisko_Busko

Multimedia
Zapraszamy do obejrzenia ostatnich materiałów video