1. JONOFOREZA
Łączy zabieg galwanizacji z farmakoterapią. Za pomocą prądu stałego wprowadza się do tkanek jony leków dysocjujących w środowisku wodnym (żele, roztworywodne). Leki wnikają spod określonego bieguna (anoda, katoda). Zabieg pozwala wprowadzić w chore miejsce wielokrotnie więcej cząsteczek leków w porównaniu z wcieraniem przez skórę. Stosowane są również jonoforezy siarczkowe i borowinowe.

2. GALWANIZACJA
Prąd stały przepływa między elektrodami ułożonymi na wilgotnych podkładach zwiększając ukrwienie tkanek i usprawniając układ nerwowo-mięśniowy. Działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne zmniejszające napięcie mięśniowe i obrzęki.

3. ISODYNAMIK
Isodynamic (prądy izodynamiczne) są odmianą prądów diadynamicznych znalazły zastosowanie w terapii zespołów bólowych, podnoszą próg pobudliwości czuciowej. Wskazany w postępowaniu przeciwbólowym i stanach pourazowych przebiegających z obrzękami, wpływa na podwyższenie progu czucia, stosowane w leczeniu zespołów bólowych, nerwobólach przewlekłych, stanach zwyrodnieniowych, polecany jest w stanach przebiegających ze zwiększonym napięciem mięśniowym.

4. PULSOTRONIK
Jest elektrostymulatorem o wysokiej skuteczności elektroleczniczej. Modulowane prądy impulsowe średniej częstotliwości mają zdolności pobudzania struktur nerwowo–mięśniowych. Są odczuwalne przez chorych w postaci przyjemnej wibracji.

5. DIADYNAMIK
To prądy modulowane, powstałe przez nałożenie na
prąd galwaniczny prądu sinusoidalnego. Zaleca się je
najczęściej w celu uzyskania działania przeciwbólowego,
zmniejszenia napięcia mięśni.

6. PRĄDY INTERFERENCYJNE
To prądy przemienne średniej częstotliwości. Aplikuje się je za pomocą czterech elektrod, przyłożonych do ciała pacjenta w taki sposób, aby tworzyły dwa krzyżujące się obwody prądowe. W wyniku interferencji powstaje bodziec leczniczy w obrębie danego obszaru ciała pacjenta. Mają działanie przeciwbólowe, usprawniają krążenie obwodowe, procesy odżywcze i przemianę materii tkanek. Zmniejszają napięcie współczulnego układu nerwowego. Stosowany w: nerwobólach, polineuropatii, w zespołach bólowych chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, zaburzeniach krążenia obwodowego.

7. PRĄDY KOTZA
Stymulacja wg Kotza, inaczej rosyjska stymulacja, służy do wzmocnienia siły mięśniowej i zwiększania masy mięśnia.

8. PRĄD TRÄBERTA
Jest to prąd impulsowy, prostokoątny o niezmiennych parametrach: czas impulsu 2 ms i czas przerwy 5 ms. Prąd UR daje nieocenione korzyści w terapii zespołów bólowych związanych z chorobami kręgosłupa, neurologii z komponentą spastyczną
oraz innych chorób obwodowego układu nerwowego.

9. PRĄDY TENSA
Prądy impulsowe stosowane głównie w przewlekłej terapii przeciwbólowej oraz do stymulacji mięśni szkieletowych. Stosowany w: nerwobólach, polincuropatii, w zespołach bólowych chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, zaburzeniach krążenia obwodowego.

10.TONOLIZA
Polega na stymulowaniu mięśnia spastycznego serią impulsów odpowiednich prądów leczniczych, poprawiających ukrwienie.

  • jonoforeza