Co roku w lecie buski kurort staje się miejscem spotkania z muzyką klasyczną. Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. już dwudziesty ósmy raz miało przyjemność organizować Międzynarodowy Festiwal „Lato z Chopinem” im. Barbary Hesse-Bukowskiej. Koncerty odbywające się w Sanatorium „Marconi” pozwaliły spotkać się miłośnikom muzyki klasycznej z wybitnymi wykonaniami dzieł Fryderyka Chopina i innych znanych kompozytorów.

Festiwal „Lato z Chopinem” rozpoczął swoją historię w 1994 roku, a jego główną pomysłodawczynią była profesor Barbara Hesse-Bukowska, znana pianistka i pedagog, która gościła wielokrotnie w  Uzdrowisku Busko-Zdrój. Jako uznana w świcie muzyki artystka przyciągała przez lata wielu wybitnych wykonawców i gości, wielu z nich do dziś powraca, aby znów móc zaznać wyjątkowej atmosfery miejsca i wydarzenia. Taką osobą jest między innymi dr Krystian Tkaczewski, który obecnie jest także dyrektorem artystycznym festiwalu. Dzięki swojemu doskonałemu debiutowi w słynnej Carnegie Hall zyskał uznanie na arenie międzynarodowej. W 2021 roku otrzymał brązowy medal zasłużonych kulturze „Gloria Artis”, który wręczony został właśnie podczas Festiwalu
„Lato z Chopinem”.
W tegorocznym wydarzeniu wezmą udział pianiści z takich krajów jak: Polska, Litwa, Japonia, USA, Hong Kong, Niemcy i Bułgaria. Stało się już tradycją, że w festiwalu biorą udział wschodzące gwiazdy światowej pianistyki. W tym roku ponownie będziemy słuchać gry najciekawszych pianistów polskich i zagranicznych. W koncercie inauguracyjnym weźmie udział dwóch znakomitych polskich pianistów Krzysztof Wierciński oraz Michał Oleszak. W festiwalu wystąpią również wschodzące  talenty polskiej pianistyki: Antonina Wenerska, Justyna Maślanka i Denis Orkiszewski. Wystąpi również cała plejada młodych gwiazd światowej pianistyki – mówi zapraszając na wydarzenie dr Krystian Tkaczewski

Kolejna już edycja Festiwalu „Lato z Chopinem” trwała w dniach 19 lipca- 23 lipca. Organizatorem wydarzenia było Uzdrowisko Busko-Zdrój we współpracy z  Connecticut Chopin Foundation.

To letnie święto muzyki klasycznej wpisane jest na stałe do kalendarza najważniejszych wydarzeń kulturalnych regionu. Tegoroczna edycja, jak co roku cieszła się ogromnym zainteresowaniem wśród kuracjuszy Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. i nie tylko. To ogromna radość, że Sanatorium Marconi przez kilka dni gościło wielu wspaniałych pianistów z różnych stron świata – dodaje Zarząd Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A.

XXVIII Międzynarodowy Festiwal „Lato z Chopinem” im. Barbary Hesse Bukowskiej patronatem objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.
Sponsorami wydarzenia byli: PGE  Polska Grupa Energetyczna S.A., „SPOŁEM” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Busku-Zdroju oraz „NATURA” Ośrodek Leczniczo-Rehabilitacyjny.

 

Multimedia
Zapraszamy do obejrzenia ostatnich materiałów video